Zdravé zvyky, s ktorými začať na jeseň

V čase, kedy som naozaj veľmi aktívne sledovala youtube, bol koncept videí Healthy Habits jeden z mojich najobľúbenejších. Keby som si s touto sieťou nedala pauzu na neurčito, pravdepodobne by som takéto videá sama pravidelne nakrúcala. Avšak vzhľadom k tomu, že sa stále necítim na to, že by som sa opäť v blízkom čase vrátila pred kameru, povedala som si, že by nemusel byť zlý nápad priniesť tento tip príspevkov sem na blog.

Všetci máme nejaké zvyky. Niektoré z nich považujeme za správne a dobré, iné sú v našich očiach zlé a všetci potrebujeme niečo z oboch kategórií, aby bol vesmír (a náš život) v rovnováhe. Dnes tu však nie sme na to, aby som vám hovorila, ktoré zvyky sú zlé alebo dobré. Skôr by som vám chcela „ukázať“ niekoľko takých, ktoré je podľa mňa zdravé si osvojiť či už pre našu duševnú alebo fyzickú pohodu. A prečo je podľa mňa práve jeseň skvelým obdobím na to s nimi začať.

Prechádzky

Ak tiež máte ambíciu začať (alebo ako ja – opäť začať) s prechádzkami, teraz je ten správny čas. Ešte stále býva príjemné počasie, no už nie je tak teplo, aby to prekračovalo únosnú medzu. Navyše vďaka postupne sa zafarbujúcim listom stromov sa na prechádzkach budeme stretávať so stále krajším prostredím a veľmi útulnou atmosférou. A keby sa počasie zhoršilo? Hlavne to nevzdávať! Ja som si túto pohybovú aktivitu – ktorá je inak naozaj nesmierne prospešná pre organizmus a skvelá na celkové posilnenie zdravia – obľúbila koncom minulého roka. V čase, kedy sme boli znovu pozatváraní doma som sa spolu s Rufusom začala prechádzať. Bola zima, snežilo a mnohokrát ma snehová fujavica zastihla v strede päťkilometrovej trasy. Začínali sme pomaly – kilometer sem, dva tam – a oslavovali spolu každý drobný úspech, keďže ani jeden z nás nie je úplne pohybovo zdatný. Nakoniec sme si našli rozmedzie, v ktorom nám obom bolo komfortne, a to 4,5 – 5 km. Takáto prechádzka tri či štyrikrát do týždňa znamenala, že sme spolu trávili kvalitný čas, hýbali sme sa, boli na čerstvom vzduchu a už po týždni alebo dvoch som začala vnímať drobné zlepšenie v mojej kondícii, začala mi pomaličky klesať váha (ale naozaj len pomaličky, netreba mať očakávanie rapídneho úbytku), lepšie sa mi dýchalo a celý týždeň takto jednoducho získal úplne nový rozmer.
Potom ale prišlo uvoľňovanie, návrat do práce, obmedzenie časových i energetických kapacít a postupne sme sa prechádzať prestali. S príchodom jesene mi to ale začalo naozaj chýbať a keďže sa moje životné pomery pozitívnym spôsobom zmenili, chcem sa do toho pustiť znovu! Pridáte sa ku mne?

Čítanie kníh

Kedy je lepšie začať si budovať zvyk pravidelného čítania kníh než teraz na jeseň? Žiadne ročné obdobie nie je také útulné a priam stvorené na čítanie! Stále máme dostatok prirodzeného denného svetla, zároveň sa však radi zababušíme v posteli či kresle so zapálenými sviečkami a niečím dobrým na pitie a skryjeme sa pred celým svetom.
Je úplne jedno, čo si na čítanie vyberiete! Môže to byť odborná literatúra, lifestylová kniha, poézia či ženský román a hocičo medzi tým. Podstatné je, že sa do toho naozaj pustíte. Pri čítaní si nielen oddýchnete ale aj obohatíte svoju slovnú zásobu, zlepšíte si gramatiku, vytrénujete pamäť a podnietite svoju predstavivosť. Okrem toho pocit dočítanej knihy sa takmer rovná pocitu splnenia a dokončenia nejakej úlohy a vie veľmi účinne zdvihnúť sebavedomie.

Journaling

Kedysi som si zvykla písať denník každý jeden deň. Inšpirovaná knižnou sériou Denník princeznej som si zaznamenávala úplne všetky detaily mojich dní, lepila si do nich rôzne pohľadnice, vstupenky či obrázky… Dnes už, žiaľ, ani jeden z týchto denníkov nemám, pretože som ich v rámci niektorého z mojich mnohopočetných záchvatov declutteringu vyhodila a doteraz ma to trochu mrzí.
Tento rok som sa ale k písaniu denníka – alebo ako sa dnes povie, journalingu – opäť vrátila, i keď si do neho nezapisujem len to, čo sa počas dňa udialo. Používam ho síce aj na to, no je to tiež skvelá možnosť praktizovať takzvaný „brain dump“, kedy jednoducho píšete všetko, čo vám leží v hlave. Ja si spisujem rôzne zoznamy, to-do listy, dlhodobé ciele, najrôznejšie nápady a veci, ktoré ma ťažia alebo hnevajú a ich potenciálne riešenia (a niekedy aj konkrétny dátum, kedy predpokladám, že by mohla byť daná vec vyriešená a uzavretá)… Jednoducho hocičo, čo nosím v hlave. Vyskúšajte to niekedy a možno si z tejto aktivitky vybudujete zvyk, vďaka ktorému sa budete cítiť lepšie.

Nové hobby

Tento odsek som chcela začať slovami: „Všetci máme nejaké záľuby…“, no vzápätí som si uvedomila, že to vlastne nie je tak úplne pravda, keďže sama poznám ľudí, ktorí záľuby či hobby-aktivitu nemajú. A je to veľká škoda, pretože vďaka činnostiam, ktorým sa venujeme mimo práce, školy či domácich povinností môžeme veľmi efektívne a zároveň príjemne rozvíjať naše zručnosti, intelekt, medziľudské vzťahy a množstvo iného a navyše posilníme svoj pocit zadosťučinenia a naplnenia. Napríklad moje hobby je tento blog, tiež fotky, ktoré tvorím na Instagram, čítanie kníh, samoštúdium taliančiny, pestovanie rastlín ma tiež navštevovanie nových reštaurácií a skúšanie nových jedál.
Vďaka tomu, že na jeseň trávime viac času doma, nie sme takí rozlietaní po všetkých kútoch sveta – a nechcem maľovať čerta na stenu, no stále nepoznáme covid predpoveď na najbližšie mesiace – kedy bude vhodnejší čas vyskúšať niečo, čo vás už dlho zaujíma? Je to šerm, turistika, programovanie, blogovanie, točenie videí, varenie…? Odpovedzte si samy a spravte rozhodnutie, že konečne podniknete potrebné kroky. Spravte zo svojho hobby nový zvyk, ktorý budete dodržiavať – plánujte si ho v kalendári a pristupujte k nemu ako k dohodnutému stretnutiu s niekým iným a tieto termíny svedomito dodržiavajte. Vy samy ste rovnako (ak nie ešte viac) dôležití, než všetci ostatní, za ktorými vždy chodíte načas a nerušíte schôdzky… Prejavte si rovnaký rešpekt.

Návštevy lekárov

Tento bod síce môže oproti predchádzajúcim vyznieť fádne, no je nesmierne dôležitý! Veľmi veľa ľudí zanedbáva návštevy lekárov a najmä tie preventívne. Podľa mňa je práve toto obdobie ideálne na to, aby ste si vytvorili z tejto povinnosti zvyk. Viem, že to nie je príjemné, ja sama pravidelne navštevujem celkom slušné množstvo odborníkov (od obvodného, cez gynekológa, kožného, očného, ušného a neurológa až po zubára) a to sa lekárov a nemocničného prostredia extrémne bojím! Vždy však svedomito idem, pretože viem, aké je to dôležité.
Osvedčilo sa mi – keď je to možné – naplánovať si dva či tri termíny v jeden deň. Takto vybavím viacerých naraz a je to tak znesiteľnejšie.
Na začiatok skúste absolvovať kontrolu znamienok u dermatológa, keďže takto po lete je ten najvhodnejší čas a spojte ju s preventívnou prehliadkou u obvodného lekára a zubára. Každé z týchto vyšetrení trvá do 30 minút a v mnohých prípadoch je to všetko, čo za rok potrebujete absolvovať (my, dievčatá, si tam ešte šupneme gyno a vybavčo, že?). Bolo to také hrozné? Myslela som si! A o rok to takto krásne zvládnete znovu…

Aké zdravé zvyky si chcete túto jeseň osvojiť?

Zdieľať:

2 Comments

 1. 26. septembra 2021 / 21:15

  Tými prechádzkami si ma celkom inšpirovala. Nikdy som ich nemala veľmi rada, ale v poslednej dobre som si našla záľubu v počúvaní audiokníh, a práve spojenie prechádzky s pár kapitolami knihy sa mi zdá byť úplne dokonalé ? Určite to skúsim a budem sa snažiť si z toho vybudovať aj zvyk. A rovnako si na počas jesene chcem tiež naplánovať návštevy lekárov, lebo ani radšej nepočítam, kedy som bola naposledy ??‍♀️
  Vďaka za tipy, úžasný článok!

  SIMPLYBERENICAINSTAGRAMNOVÝ ČLÁNOK: Udržateľná menštruácia — alternatívy jednorazových produktov

  • candygrant
   Autor
   28. septembra 2021 / 9:34

   Och, to naozaj znie úplne úžasne! Ja síce najradšej chodím bez zvukového sprievodu, no sem-tam si zapnem podcast a je to veľká paráda, takže som presvedčneá, že s audiokihou to bude mať úúúplne inú atmosféru! ♥
   S lekármi držím palce, ono je to v podstate “drobnosť” no zároveň veľmi dôležitá a súčasne nie úplne príjemná…
   Ďakujem ti krásne, Berenika! ♥

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *