Vianočné knihy, seriály a filmy

O vytváraní a prežívaní útulnej vianočnej (a zimnej) atmosféry som tento rok písala už asi v troch článkoch. Vždy som pri tom spomínala sviečky, knihy a filmy alebo seriály, a tak ma veľmi teší, že s vami dnes môžem zdieľať môj tohtoročný zoznam. Zoznam toho, čo chcem počas najbližšieho mesiaca prečítať a vidieť.

Čo sa týka kníh, vybrala som ich deväť, z toho päť (i keď teoreticky dokonca šesť) mám doma a naozaj sú vďaka nim moje dni ešte vianočnejšie. Úprimne je celkom paradox, že aj keď mám sezónne veci viac než rada, nemala som doteraz žiadne vianočné knihy. Teda jednu – It´ s a Wonderful Life – no doteraz som ju neprečítala. Tento rok to však chcem všetko napraviť a preto som svoju knižnú zbierku rozšírila.
Ako prvé pribudli Zimné rozprávky a Vianočné prasiatko, čo sú síce knižky pre deti od 6 rokov, no mne to vôbec neprekáža, keďže mám veľmi rada aj takúto literatúru a verím, že v nej aj dospeláci vedia nájsť zaujímavé poznatky. Ako ďalšiu som si objednala Vianoce s Annou z druhej ruky z Marketplace (spolu s takmer kompletným zvyškom celej kolekcie) a na záver mi pribudol Dicken at Christmas, ktorý vlastne obsahuje aj Vianočnú koledu, takže to mám skoro komplet.
Zvyšné tri knihy som si všimla v Martinuse, kým som čakala v rade na vyzdvihnutie objednávky, a tak som vám ich sem pridala ako inšpiráciu. Ja si ich však nechám až na budúci rok, keďže odvtedy som objavila ešte ďalšie štyri a na toľko vianočnej literatúry asi nebudem mať počas tohtoročných sviatkov dostatok kapacity. A to som si hovorila, že vlastne až tak veľa vianočných kníh ani neexistuje. Nuž… to aby som sa od budúceho leta začala pomaly pripravovať na ďalšiu sezónu.

Seriály som pre zmenu našla len tri (a tu si naozaj myslím, že ich veľa neexistuje – no ak máte iné info, smelo ma opravte!), z ktorých jeden je vlastne cukrárska show – ale zato tematická.
Napriek tomu, že Dash & Lily je veľmi príjemný seriál, mňa oveľa viac oslovil nórsky Home for Christmas, v ktorom je mi hlavná hrdnika o niečo bližšia – najmä vekovo, no celý seriál má pre mňa príťažlivejší dej i celkovú atmosféru. Má dve série (a ja som sa dočítala, že o rok bude tretia, jupí!!!). Obe sú ale to príjemnými oddychovkami a myslím, že majú veľký potenciál stať sa (nielen mojou) každoročnou tradíciou.

Zato naopak filmy sú veľmi veľká kapitola. Sú medzi nimi také, ktoré poznám už celé roky, tiež (pre mňa) minuloročné novinky a dokonca viacero takých, ktoré som ešte ani ja sama nevidela, no tento rok sa na nich chystám. Rozdelila som ich do dvoch kategórií:
1. V SK & CZ nie sú všetky nevyhnutne tematické, no pre mňa k tomuto obdobiu napriek tomu patria a milujem ich pozerať práve vo vianočnom čase. Som veľkou fanúšičkou obzvlášť českej kinematografie a čo by boli Vianoce bež klasických českých rozprávok?
2. V kategórii zahraničných filmov je veľa gýčových romantických komédií, v ktorých je často totožná zápletka – ona je obyčajné americké dievča bez maminky (a často rok až tri po rozchode s doterajšou láskou jej života), on je princ z neznámeho európskeho kráľovstva bez otca, ktorý sa má stať novým kráľom, spravidla na Štedrý deň alebo Nový rok. Pozor, často sa stáva, že buď ona nevie o jeho pôvode alebo ona predstiera, že je urodzená, bohatá alebo má iné povolanie, než tvrdí jemu. Stretnú sa, jeho matka ju neschvaľuje, no napriek tomu sa do seba zamilujú, on zistí pravdu – či už o názore svojej matky alebo o skutočnom mene/pôvode/zamestnaní svojej milovanej a skončí to hádkou a odmietnutím. Ona s plačom odletí domov, pričom z letiska telefonuje s otcom alebo najlepšou kamarátkou, a on ju tam na Štedrý deň alebo Silvestra prekvapí s prsteňom. Drobné výchylky a zmeny v tomto typickom scenári sú, samozrejme, bežné., no nie nevyhnutné.
Ja viem, ja viem… no aj tak ich mám rada a môžem ich každoročne vidieť pokojne niekoľko, dokonca jeden a ten istý trikrát za sebou. To bol prípad minulého roku, kedy som objavila Princess Switch a Princess Switch 2. Čo tak asi nastane tento rok s tretím dielom a sériou Christmas Prince? Asi to, čo sa deje každý rok s filmom Royal Christmas – ten môžem vidieť pokojne aj päťkrát!

A čo vy – máte tiež zoznam knižných či filmových titulov, ktoré vám tento rok nemôžu chýbať?

KNIHY

SERIÁLY

FILMY

FILMY SK & CZ

Zdieľať:

2 Comments

 1. 18. decembra 2021 / 16:25

  Vianočné knihy alebo seriály nie sú úplne pre mňa, lebo či už teraz, keď pracujem, alebo keď som ešte chodila do školy, bolo toto obdobie pre mňa príliš hektické na to, aby som mala čas na tieto dlhšie formy obsahu. Za to filmy — to ja môžem ? Zo zahraničných považujem Harryho Pottera za klasiku, ktorá nesmie chýbať, i keď to nie je veľmi vianočný film ?? Z tvojho výberu som videla The Holiday, čo je taká pekná oddychovka, nedávno aj Four Christmases, čo ma celkom zaujalo vďaka netradičnému deju. Mňa osobne Sám doma nikdy veľmi nebralo; je to síce klasika, ale vždy sa mi film zdal príliš násilnícky, i keď asi práve v tom spočíva jeho vtipnosť. Mne v zozname chýba Popelka, ktorá je u nás klasikou už od nepamäti a pri tejto rozprávke vždy rozbaľujeme darčeky ?

  • candygrant
   Autor
   23. decembra 2021 / 17:22

   Rozumiem ?
   Wow, Harry na Vianoce? Veru, ja ho tiež nevnímam vianočne, no je super, že s ním máš spojené práve toto obdobie ♥ Kvitujem!
   Poviem ti pravdu, ja Popelku veľmi nemusím ?? akosi sa mi opozerala a už pred rokmi sa mi prestala páčiť. Keďže nemáme TV, nemám ju kde náhodne zazrieť a cielene ju nevyhľadávam. Ale vlastne máš pravdu, aj u nás bola vždy “rozbaľovacia” práve Popelka ?:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *