MOOD BOARD: Vianoce 2021

Veci málokedy prebiehajú podľa toho, ako si ich my naplánujeme. Vždy je to buď o niečo horšie, alebo naopak lepšie než v našej predstave. Preto vždy, keď sa teším na Vianoce a vláčne plánujem priebeh príprav i samotných sviatkov, počítam plus mínus s tým, že to nevyjde a koniec-koncov, toto sa snažím aplikovať aj na zvyšok roka.
Tie moje plány sú ale skutočne veľmi vláčne. Viac-menej na pevno plánujem len výzdobu a zoznam filmov, ktoré si chcem pozrieť (a veľmi rada sa oň s vami čoskoro podelím). No vo všeobecnosti obzvlášť v tomto období sa snažím na nič netlačiť. Dni prežívam zvoľna, keď niečo nevyjde, zaoberám sa tým čo najmenej a skúšam na seba nevytvárať nátlak. Netvrdím, že sa mi to vždy podarí, ale robím, čo môžem… A nemyslím tým v žiadnom prípade nátlak ohľadom Vianoc! Ale taký ten všeobecný – práca, domácnosť, spoločenský život… A keď sa na niečo necítim, jednoducho to nerobím. No ešte by som sa chcela naučiť to nerobiť bez vysvetľovania a ospravedlňovania, dokonca aj sama sebe.
Tento rok som sa práve preto rozhodla, že si radšej to najhoršie odbijem v novembri, aby sme potom mali december čo najpokojnejší. Darčeky „nehrotíme“ a obdarúvame len symbolicky a navyše čo môžem, objednávam online alebo vybavujem čo najpohodlnejšie a s predstihom. Všímam si totiž, že už opäť mávam tendenciu akosi skĺzavať k stresu a panike – a to nechcem.
Veľmi by som však chcela ukončiť hĺbkové „predvianočné“ upratovanie ešte tento mesiac, aby som potom v decembri (a ideálne aj v niekoľkých nasledujúcich mesiacoch) už len udržiavala systém a poriadok – a na to trošku tlačím, pretože od toho sa často odvíja aj môj vnútorný pokoj.

Popravde však môžem celkom s pokojným svedomím prehlásiť, že väčšinu mám už vybavenú a úprimne sa teším na to, keď začnem postupne piecť, plánovať štedrovečerné menu a chystať zoznam filmov, ktoré si spolu s Gabrielom pozrieme po večeri.

Toto budú druhé Vianoce, ktoré budeme oslavovať spolu tak naozajsky a ja sa v tom úplne vyžívam. Doteraz sme to totiž mali tak, že sme oslávili „naše“ Vianoce 23. decembra a potom sme na Štedrý deň išli každý k svojej rodine a navzájom sme sa ponavštevovali deň po nich. Vlastne nám to tak vyhovovalo a nemali sme dôvod niečo meniť, no po svadbe som chcela, aby sme Štedrý deň mali pre seba a našu mini rodinku. Verím (a dúfam), že niekedy ešte oslávim priamo Štedrý večer aj s rodičmi a sestrou tak, ako to bývalo doteraz, no teraz to cítim takto.
Celkom by ma zaujímalo, ako to majú nastavené iné páry – či už manželské alebo partnerské, ale len tak pre zaujímavosť, pretože verím, že všetci sa zariaďujú hlavne podľa seba a toho, či vyhovuje im a ich rodine ♥

A vlastne… už keď píšem tieto slová, o ktorých mám trochu pocit, že na seba veľmi nenadväzujú a sú len zachytením prúdu mojich myšlienok okolo tejto témy, cítim akýsi vnútorný pokoj a harmóniu. A naozaj dúfam, že ich cítite aj vy. A ak nie ešte teraz, že do vášho života prídu čo najskôr.
Úprimne vám prajem, aby ste toto obdobie prežili čo najpokojnejšie a v najväčšej pohode. Aby ste sa vedeli tešiť s najmenších drobností a aby ste na každom dni našli niečo na radosť. Nenaháňajte sa kvôli výzdobe ani darčekom. Vianoce sú o pocite, ktorý si v sebe nesiete bez ohľadu na to, aký je mesiac – je však pravda, že práve v tomto období je ten pocit umocnený celkovou atmosférou, nebudeme si klamať. A je to krásne! A niekedy naozaj nič viac nepotrebujeme. Než jednu sviečku, pekný film s vianočnou tematikou a láskavé objatie našich milovaných, aby sme pocítili úprimnú radosť a šťastie.

… a presne to vám všetkým prajem ♥.

Zdieľať:

2 Comments

 1. 28. novembra 2021 / 15:38

  Teším sa na tieto Vianoce, a veľmi dúfam, že ma to nadšenie neprejde a podarí sa mi dostať domov :/ Keďže pracujem v obchode, cítim stres z vianočného nakupovania u zákazníkov, tak sa snažím si ho nenosiť domov a nejsť v rovnakom zhone ako oni. Nevidím v tom zmysel, Vianoce by mali byť sviatky pokoja, lásky, rodiny a dobrého jedla, nie naháňania sa za zľavami a predbiehanie, kto komu kúpi lepší darček.

  SIMPLYBERENICAINSTAGRAMNOVÝ ČLÁNOK: Tonikum na zmiešanú pleť Citrusová rosa od Mylo

  • candygrant
   Autor
   3. decembra 2021 / 12:08

   Veľmi ti prajem, aby ti cesta domov vyšla! Prácu v obchode som si zažila, takže ťa úplne chápem a cítim s tebou. Vlastne som kvôli tomuto aj rada, e sú opäť zavreté obchody a centrá, pretože mám pocit – alebo v to aspoň chcem veriť – že to takto pomôže ľuďom spomaliť a nenaháňať sa za zbytočnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *