MOOD BOARD: Môj vysnívaný domov

Dnes snívam. A o čom snívam v poslednom čase najviac je dokonalý domov, ktorý si snáď jedného dňa s manželom vybudujeme. Momentálne si už piatym rokom prenajímame drobnú garsónku v Starom meste a musím vám povedať, že už pomaly začína byť príliš malá pre nás dvoch, Rufusa a všetky veci, čo sme za tie roky nazhromaždili.
Pre mňa by bol značným vylepšením aj len dvojizbový byt so samostatnou kuchyňou a obývačkou, balkónom, vaňou (to obzvlášť!) a viac než dvomi oknami, pretože to je presne náš aktuálny počet.
Nechcem tvrdiť, že život v „našej“ garsónke je zlý, to určite nie, no bolo by pekné mať o niečo viac dverí. A vaňu!! To je niečo, čo mi asi chýba zo všetkého najviac. Tiež by sa mi páčilo mať vlastný nábytok a všetko prispôsobiť našim potrebám.
A napriek tomu, že by som za takýto upgrade bola viac než vďačná a dúfam, že sa toto moje želanie niekedy v blízkej budúcnosti splní, nie je to moja finálna predstava nášho domova.

Domov. Aj keď to nie je bezprostredne jedno a to isté miesto, domov je pre mňa tam, kde žijú moji rodičia a kde je môj manžel. On je môj domov. A bol ním odkedy sme spolu (a to už je vyše desať rokov!). Je to miesto, kam sa vrátite po dlhom dni a cítite sa v bezpečí. Miesto, kde môžete byť sami sebou oslobodení od všetkých očakávaní, názorov ostatných a všetkého, kým by ste mali byť a čo by ste mali robiť.
Počas svojho života som žila v niekoľkých domovoch, no žiadny z nich nebol môj vlastný a v každom som snívala o tom, ako by vyzeralo to perfektné miesto pre mňa. Ako som dospievala a menila sa, moje predstavy dokonalého domova sa menili so mnou. Spomínam si na časy, kedy som chcela, aby všetko bolo len biele a svetloružové, čo mi teraz pripadá trochu detinské (i keď je pravda, že aj moje zmýšľanie také bolo). Je to podľa mňa úplne v poriadku, keď sa niekomu takýto princeznovský štýl páči, no pre mňa to už nie je.
Tento neustály proces zmien je dôvodom, prečo si ešte stále nie som celkom istá ohľadom tohto článku. Pretože viem, že sa moje názory a preferencie pravdepodobne opäť aj tak zmenia ešte pred tým, než sa vôbec priblížim ku kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti. Ale pretože mám tento štýl príspevkov veľmi rada, rozhodla som sa s vami podeliť. A naozaj som si užila spisovanie poznámok a hľadanie ilustračných obrázkov k tejto téme! Tak dúfam, že sa vám bude páčiť a možno sa pri podobnom článku opäť niekedy v budúcnosti stretneme a pozrieme sa spolu na to, čo všetko sa mi splnilo.

Čo sa týka štýlu, som typický blíženec. Páčia sa mi rovnako interiéry v štýle modernej farmy, ako aj otvorené a vzdušné boho priestory. Mám rada moderné a klasické, priestranné i útulné, svetlé aj výrazné či dokonca tmavé. Obdivujem zmysel pre prvky art deco a moderné detaily z polovice storočia. A toto všetko ma vedie k jedinému záveru – chcem všetko!! A myslím to naozaj! Jednoducho musím nájsť spôsob, ako skombinovať všetky tieto odlišné štýly a zapasovať ich do jedného pre mňa dokonalého interiéru, ktorý bude v harmónii s mojim estetickým cítením. Plus, samozrejme, musím prenechať nejaký priestor aj pre predstavy môjho manžela (a už teraz viem, že tie sa prikláňajú skôr k modernému industriálnemu a kozmopolitnému štýlu).

Vonkajšok

Určite chcem dom, nie byt. A veľmi by som chcela, aby bol situovaný na mieste vzdialenom od ostatných budov, obklopený veľkým pozemkom – záhradou a možno menším súkromným lesíkom. Chcela by som, aby bol blízko vody, či už jazera alebo potoka. Nemusí byť vyslovene postavený na brehu, no bolo by to dokonalé!
Rada by som mala veľkú terasu a letnú kuchyňu s miestom na gril, malé políčko, kde by som si pestovala zeleninu a bylinky a vždy sa mi páčila predstava vlastných sliepočiek.

Stále si však nie som istá architektonickým typom, pretože sa mi páčia aj moderné stavby (také, ako môžete vidieť na obrázku vpravo), ale tiež obdivujem a túžim po niečom, čo volám „klasická Amerika“ (neviem, nikdy som tam nebola ale vídavam to vo filmoch) a môžete to vidieť dole. Páči sa mi štruktúra týchto budov, nakoľko všetky tie ultramoderné kocky, ktoré sa teraz u nás stavajú, mi spôsobujú úzkosť a taký zvláštny vnútorný nepokoj. A tiež sa mi páčia tie úžasné veľké terasy!

Vnútro

Toto je tá ťažšia časť, kde medzi sebou trošku „bojujú“ všetky tie rozdielne štýly. Určite však viem, že chcem, aby dom mal obývačku, kuchyňu s jedálňou, hlavnú (našu) spálňu s vlastnou kúpeľnou, v ktorej bude okno s denným svetlom, dve umývadlá, sprchový kút a, samozrejme, veľká vaňa. Ďalej hosťovskú izbu s kúpeľňou, kanceláriu pre mňa a jednu pre Gabka, možno detské izby (aj keď o deťoch úplne nehovoríme, človek nikdy nevie), ešte jednu samostatnú kúpeľňu, šatník, práčovňu, špajzu, garáž a možno ešte jednu či dve voľné izby, teda jednoducho povedané VEĽKÝ dom!
Tiež viem, že chcem niečo so svetlým mramorom a veľa detailov v mosadznej farbe. Tiež by bolo pekné mať krb a určite budem mať veľa rastlín (na čom už teraz pracujem). Tiež by sa mi NESMIERNE páčilo mať obrovský skleník s tropickými rastlinami a párikom papagájov ara. Viem, že to už je možno trošku priveľa, no dnes snívame!
Ďalšie dôležité vlastnosti, ktoré chcem skombinovať, sú útulnosť a vzdušnosť. Veľmi sa mi páčia miestnosti s množstvom priestoru a denného svetla, ktoré sú zároveň útulné a upokojujúce ako objatie. Rada by som sa naučila, ako skombinovať základné farby ako bielu, čiernu, sivú a béžovú s výraznými akcentami bordovej, smaragdovej a tmavomodrej.
Keď o tom tak teraz počas písania premýšľam, musím sa toho o interiérovom dizajne ešte veľmi veľa naučiť, aby som bola schopná všetko to, čo som vám vyššie popísala, spojiť esteticky nielen pre moje oko, ale tiež pre manželovo a každé iné, ktoré do môjho budúceho domova nazrie.
Och, a podlaha! Milujem klasické staré drevené parkety, takže na to budem musieť myslieť tiež.

Tak, to by bolo asi všetko, čo sa mi zatiaľ podarilo zhrnúť do nejakej logickej vetnej sekvencie, pretože v mojej mysli to teda vyzerá oveľa chaotickejšie! A niekedy mám z toho všetkého pocit, že by som potrebovala prežiť aspoň desať životov naraz, aby to mohlo fungovať. Ale ako som už niekoľkokrát povedala, dnešok je o snívaní.

Ako si vy predstavujete svoj vysnívaný domov? Podeľte sa so mnou v komentári! ♥

zdroj obrázkov: pinterest.com; harlowejames.com

PS: Pre viac inšpiratívnych obrázkov na tému domov navštívte aj moju nástenku na pintereste >>TU<<.

Zdieľať:

2 Comments

 1. 28. septembra 2020 / 12:10

  Pekný vkus.. Držím palce, nech sa ti to všetko splní. Hlavne chápem co je to nedostatok priestoru ?

  • candygrant
   30. septembra 2020 / 16:50

   Ďakujem ti krásne! ♥

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *