Knižná výzva 2021 a zoznam kníh

Ďalší rok je za nami a aj tento nový už je vo svojej štvrtine. Čas beží, no vďaka lockdownu vyzerá jeden deň ako druhý a nám neostáva nič iné, len si hľadať zábavky, ktorými sa rozptýlime v bezpečí našich domovov.
Tak ja napríklad čítam. Lepšie povedané, snažím sa čítať asi najviac za posledné tri roky, počas ktorých som si tak ako teraz stanovila cieľ v podobe počtu kníh, ktoré by som chcela za dvanásť mesiacov prečítať, no ani raz to nevyšlo podľa mojich predstáv. Ak neviete, o čom hovorím, rýchlo si prebehnite môj článok z minulého roka, kde bližšie hovorím o predchádzajúcich knižných výzvach a udalostiach, ktoré ma k nim priviedli.

Po minulých rokoch som sa však poučila. Síce chcem stále splniť svoj (pocitovo stále viac sa vzďaľujúci) cieľ v podobe prečítania všetkých neprečítaných kníh, ktoré mám doma, moja stratégia sa trošku zmenila.
Pozrela som sa na svoju zbierku o niečo viac realisticky a priznala som sama pred sebou, že ich všetky jednoducho neprečítam. O mnoho z nich som stratila záujem, na môj wishlist neustále pribúdajú ďalšie a ďalšie a povedzme si pravdu, moje čitateľské tempo už tiež nie je, čím kedysi bývalo.
Preto som v rámci jedného z mojich záchvatov upratovania (ktorý mohol, no nemusel byť spôsobený zhliadnutím všetkých častí seriálu Tidying Up with Marie Kondo na Netflixe) mnoho mojich impulzívne nakúpených kníh vybrala z knižnice a zaradila do sekcie „na predaj“.

Vďaka tomuto kroku, ktorý ešte stále vnímam ako dobrý nápad, sa moja sekcia neprečítaných kníh prirodzene zmenšila na krásnych približne 40 kusov, ktoré tento rok jednoducho prečítam!! Stanovila som si to za cieľ v rámci mojej výzvy a aj tej na GoodReads, takže niet cesty späť.
Niektoré z nich sú vážne, dlhé, písané drobným fontom na ultra tenkých listoch, iné sú zábavné, plné fotiek a ilustrácií a dajú sa čítať miesto časopisu pri sledovaní seriálu.
Nebude to jednoduché, najmä keď si predstavím krivku mojej čitateľskej motivácie počas pracovných dní, no tento rok to vyjde! A ja sa už teraz teším na všetky tie nové kúsky, ktoré si potom budem môcť bez najmenších výčitiek doplniť do zbierky!

Môj zoznam kníh na rok 2021

1. Dita Von Tesse – Your Beauty Mark
2. Lisa Eldridge – Face Paint
3. Lisa Chaney – Coco Chanel
4. Stanislav Motl – Lída Baarová a Joseph Goebbels
5. Michelle Obama – Becoming
6. Jordan Belford – Vlk z Wallstreet
7. Július Satinský – Listy Oľge
8. Y. N. Harari – Sapiens
9. Steven Weinberg – Ako vysvetliť svet
10. Toni Weschler – Taking Charge of Your Fertility
11. Megan Hess – Coco Chanel
12. Megan Hess – Elegance
13. Megan Hess – New York
14. Megan Hess – Paříž
15. Ondřej Suchý – Čemu se smála Adina Mandlová
16. Malcolm Gladwell – Čo videl pes
17. Malcolm Gladwell Dávid a Goliáš
18. Malcolm Gladwell – Bod Zlomu
19. J. K. Rowlingová – Fantastické zvery
20. Madeleine Olivia – Minimal
21. J. R. R. Tokien – Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa
22. J. R. R. Tokien – Pán prsteňov: Dve veže
23. J. R. R. Tokien – Pán prsteňov: Návrat kráľa
24. Lída Baarová – Útěky
25. Elena Ferrante – Geniálna priateľka
26. Elena Ferrante – Príbeh nového priezviska
27. Elena Ferrante – Tí, čo odchádzajú; tí, čo zostávajú
28. Elena Ferrante – Príbeh stratenej dcéry
29. Coleen McCullová – Vtáky v tŕní
30. Zoe Sugg – Girl Online
31. Zoe Sugg – Girl Online: On Tour
32. Zoe Sugg – Girl Online: Going Solo
33. Marie Kondo – Kúzelné upratovanie
34. Marie Kondo – Upratané!

35. Nikoleta Vujisič – Neinstantne krásna
36. Sophia Amorouso – Girlboss
37. Kolektív autorov – Tvorba úspešného zarábajúceho blogu
38. Lauren Graham – Someday, someday, maybe
39. Ryan Holiday – The Daily Stoic
40. Julia Williams – It’s a Wonderful Life
41. Zoe Sugg – Cordially Invited
42. Reese Witherspoon – Whiskey in a Teacup

Keď ma sledujete už dlhšie, určite ste už niekedy zachytili, že patrím k ľuďom, ktorí sa veľmi radi tešia na najrôznejšie veci a udalosti. Popravde ma to tešenie často napĺňa ešte viac než príchod toho, na čo čakám. Každopádne, vzhľadom k tejto mojej záľube a tiež záľube v tvorbe najrôznejších zoznamov (čo ste si už tiež určite všimli) som sa rozhodla s vami niekedy v najbližších týždňoch zdieľať aj môj aktuálny knižný wishlist, teda zoznam kníh, ktoré by som si veľmi veľmi chcela kúpiť a prečítať, keď túto moju výzvu zvládnem. Alebo tak v medzičase, veď sa nemusíme pretvarovať a veriť tomu, že si vydržím žiadnu nekúpiť celý rok.
Než sa tak však stane, budem jednoznačne musieť vyriešiť priestorovú organizáciu, nakoľko v knižnici je plno a ne-zná-šam, keď musím knihy ukladať vodorovne na tie, ktoré stoja v poličke pekne tak, ako majú. Poznáte to? A nehovorte, že vám to nevadí, lebo vám aj tak nikto neuverí!

Keďže na rozdiel od minulých rokov je v čase písania tohto článku rok už v plnom prúde, niekoľko kníh z tohto môjho zoznamu mám, našťastie, už úspešne dočítaných.
Tie ostatné na svoj čas ešte len čakajú alebo – čo je mojim veľkým zlozvykom – sú rozčítané na mojom nočnom stolíku či práčke (pretože niekedy si čítam aj počas sprchovania a improvizovaného kúpania sa v sprchovom kúte, o ktorom vám niekedy pokojne poviem viac).

Taaak fajn, to je k dnešnej téme asi všetko, čo mi napadlo a ak tento článok nejakým spôsobom motivoval čo i len jedného z vás čítať (viac), splnil svoj účel.
Och, ozaj! Rada by som oživila aj svoj starý hashtag #CandyGrantChallenge a budem rada, keď ho prípadne tiež použijete pri svojich príspevkoch, v ktorých ma pokojne označujte, nech ich môžem zdieľať!

Zapojíte sa do knižnej výzvy? Koľko kníh by ste chceli tento rok prečítať?

Zdieľať:

6 Comments

 1. Alexandra
  15. marca 2021 / 14:39

  Konečne som sa dostala k tvojmu blogu a nie len pozerať instagram. jedna vec je, že milujem tvoje fotky, vážne nádhera. Ja a čítanie sme boli veľmi blízky kamaráti, ale ako som prišla na filmovú školu, tak knižky úplne vypadli. Ale pomaly, ale isto sa do toho dostávam a akurát mám rozčítanú knihu štyri dohody, ktorú neviem či si čítala, ale ak áno tak ju určite vyskúšaj. Celkom malá knižka, ale je v nej veľké múdro. Ale okrem toho ma veľmi zaujala práve posledná knižka The Daily Stoic, tú si pridávam do wishlistu.
  Ja sa veľmi rada zapojím do tejto challenge, ale asi sa budem držať pri mne reálnom čísle a to je knižka za mesiac. Už aj pri takomto čísle by som bola na seba moc pyšná.

  xxAlexandra z MS ALWAYS LATE

  • candygrant
   Autor
   15. marca 2021 / 15:30

   Och, ty si tak milá!! Ďakujem ti veľmi pekne, ani nevieš, ako ma tvoje slová potešili ♥
   O tejto knihe som už viackrát počula a stále sa ku mne vracia, akoby sa vyslovene snažila mi dostať do rúk, takže zrejme nemám na výber a prečítam si ju. Ďakujem ti veľmi za odporúčanie 🙂
   Knižka za mesiac je skvelý cieľ! Keby som si nesľúbila, že prečítam všetko, čo mám doma, moja výzva by pravdepodobne vyzerala veľmi podobne 🙂 Držím palce!

  • candygrant
   Autor
   19. marca 2021 / 16:49

   Ďakujem krásne za komentár! 🙂 Skvelý cieľ, držím palce!! ♥

 2. 16. marca 2021 / 12:43

  To je pekný článok aj inšpirácie (Ferrante je dobrý výber ?). Ja mam každý rok výzvu 12 kníh.. Je to pre mňa lepšie, keď sa s knihami nemusím ponáhľať aj keď pri tom množstve kníh, by chcel človek prečítať rýchlo všetko. No len ten čas… Prajem ti pekný rok s knihami ?

  • candygrant
   Autor
   19. marca 2021 / 16:51

   Ďakujem ti veľmi pekne, Mirka! ♥ Máš veľmi pekný cieľ a úplne s tebou súhlasím, je skvelé mať na každú dosť času! Ja by som si bežne také vysoké číslo asi tiež nenastavila, no naozaj chcem zvládnuť prečítať neprečítané. Verím, že keď sa mi to podarí, o rok bude môj cieľ striedmejší 🙂
   Ďakujem ti veľmi za podporu a aj ja tebe! ♥

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *