journaling | začíname v 4 krokoch

Keď píšem tento článok, je pondelok. Podvečer sychravého dňa, kedy celý čas pršalo a ja som sa cítila ako v jesennom raji. Podobné dni si rada romantizujem. Dnešok som ale nemusela – bol perfektný! So všetkými svojimi „muchami“, no priniesol so sebou rad krásnych momentov, za ktoré som neopísateľne vďačná. Viete aké čaro malo, keď som šla do Lidlu uloviť dobroty z francúzskeho týždňa, vonku priam lialo a ja som v sukni, blúzke a balerínach pod velikánskym dáždnikom cupitala cez premočené parkovisko obklopené sfarbenými stromami, z ktorých pod nárazmi kvapiek opadávali oranžové listy na pod nimi stojace autá? Obrovské! Navyše keď som si potom dala obed v podobe doma uvareného karí a zavŕšila to zázvorovo-škoricovým čajíkom v novej zlatej šálke.
Po príchode domov som si zapálila vanilkovú Yankee Candle postavenú vedľa nedávno kúpenej keramickej tekvice a po hodine angličtiny s mojou šikovnou študentkou som sa pustila do príjemného upratovania bytu (nie, vážne, ja to mám naozaj rada!) v sprievode ďalších dielov Monka. Na záver dňa som si potom dopriala menšie home spa a chutnú večeru s dezertom.

Viem, že to už teraz znie veľmi dobre – ono to tak totiž skutočne aj bolo – no predsa len je možné aj takto príjemný deň ešte o niečo vylepšiť. Stačí sa niekoľko minút venovať journalingu…

Journaling je totiž úžasným cvičením, vďaka ktorému sa viete spojiť sami so sebou, vnímať svoje pocity a myšlienky a zároveň s nimi pracovať. Naša myseľ je neustále zamestnaná a v priebehu jedného jediného dňa ňou bez nášho vedomia či možnosti to kontrolovať prebehnú tisíce myšlienok. Navyše na každú situáciu, v ktorej sa ocitneme, reagujeme pocitom a to je niečo, nad čím takisto nemáme kontrolu. Jediné, čo kontrolovať vieme, sú naše reakcie a to, ako sa k jednotlivým situáciám, v ktorých sa ocitneme, postavíme. A s tým nám vie journaling veľmi pomôcť.
Ja som sa vďaka nemu naučila neriešiť veci s horúcou hlavou, netrápiť sa situáciami, ktoré neviem okamžite uzavrieť, ale tiež viac sa tešiť z pozitívnych momentov a vedome vyhľadávať, vytvárať a prežívať čo najviac podobných dní, ako som načrtla v úvode.
Keď neviete, ako začať, no chceli by ste, tak ste tu dnes správne!

1. Zápisník

Ako prvý krok odporúčam zohnať si zápisník. ktorý vás bude motivovať k písaniu. Pokojne ich môžete mať aj viac – žiadne hranice ani presné vzorce neexistujú. Za mňa je ideálny zápisník s bodkovanými stranami, nakoľko ponúka približnú osnovu liniek a zároveň štedrý priestor pre vašu kreativitu, ak si nechcete písať len tak do riadkov. Okrem toho je výborný aj na vytvorenie bullet journalu, takže ho dokonca môžete premeniť na plnohodnotný diár, kde si zároveň vyčleníte miesto pre svoje myšlienky. Viem však, že takýchto bodkovaných zápisníkov nie je na našom trhu veľa, práve naopak! Zápisník s bodkovanými stranami je priam nedostatkovým tovarom a nezháňa sa práve najľahšie.

Aj to je dôvod, prečo som sa rozhodla pre tento tip stránok v procese vytvárania toho, ktorý sme spolu s Katkou a Silvi navrhli a vytvorili. Katka je totiž skvelá ideamakerka, ktorá mi pomohla splniť si nejeden sen a vo všetkých ostatných „rozrobených“ ma veľmi podporuje. Okrem toho má obdivuhodný zmysel pre krásno a tiež zrak zacielený aj na tie najmenšie detaily. Silvi sa zasa postarala o grafickú prípravu a o to, aby všetko sedelo ako má a bolo v správnej kvalite a všetko to ostatné, čomu ja po technickej stránke akosi stále veľmi nerozumiem. Jej pohľad na zápisník bol zároveň veľkým prínosom aj kvôli tomu, že sa venuje dekorovaniu a arnažovaniu priestorov napríklad na svadbách či oslavách a tiež grafike tlačovín s nimi spojených a má teda v oku, čo je pekné a vyzerá dobre.
Tento náš spoločný výtvor je odetý v jesennom dizajne, ktorý sa vám navyše úplne dokonale hodí, keď začnete so journalingom v tomto období a tiež skvelo vystihuje mňa a to, čo milujem. Zdobí ho aj krásny citát, ktorý sme s dievčatami spoločne sformulovali:

„Tajomstvo krajších začiatkov sa skrýva v malých zmenách dneška.“

Rovnako ako aj motív obálky, sú tieto slová malou šifrou a spolu tvoria celok, ktorý nie je len tak náhodný. Áno, milujem zápisníky aj jeseň a nikto o tom nemôže pochybovať. Toto spojenie však nie je len také jednoduché a prvoplánové. Zápisník – ako celok – totiž zároveň zhmotňuje situáciu, v ktorej sa momentálne životne nachádzam. Pripomína, že niečo musí skončiť, aby sa mohlo začať niečo nové a krajšie. A že stačí spraviť maličkú zmenu, hoci aj len niečo niekomu povedať alebo naopak nepovedať či spraviť niečo trošku odlišne, aby naše budúce dni vyzerali úplne inak – krajšie a lepšie – než tie minulé.

Ak vás oslovil a chceli by ste si ho osvojiť ako svojho nového partnera na denníkové sedenia, objednať si ho môžete na TOMTO odkaze.

tieto krásne fotky k zápisníku sú od skvelej Katky

2. Útulné, pohodlné a príjemné miesto

Je super, keď si nájdete jedno miesto, kde si budete pravidelne zapisovať svoje myšlienky. Môže to byť pracovný stôl, kuchynský stôl, gauč alebo posteľ… jednoducho hocikde, kde sa cítite príjemne a bezpečne, pretože na tomto mieste budete často pracovať so svojimi najzraniteľnejšími myšlienkami a pocitmi. Je veľmi dôležité sa tam mieste cítiť dobre, pretože zapisovanie do denníka by malo byť niečo, čo robíte radi a nie len úkon, ktorý máte pocit, že musíte absolvovať.

Pre mňa je týmto miestom moja posteľ. Rada sa zakryjem perinou, pričom sedím v tureckom sede, v lone vankúš či dva, ktoré mi slúžia ako podložka. V chladných mesiacoch si zapálim sviečku, spravím si čaj alebo kakao a strávim takto zopár minút sama so sebou a v svojej hlave, z ktorej počas dňa niekedy doslova utekám, keďže nazrieť tam, uchopiť a spracovať niektoré myšlienky a pocity je pre mňa veľmi bolestivé. A je to tak v poriadku. Dôležité je neutekať pred tým večne.
Nebudem vám klamať, tiež tam mám niekoľko zásuviek s označením „neotvárať“, no veľmi dobre si uvedomujem, že jedného dňa to prísť musí. Aj keby som odtiaľ nič nevyhodila, je potrebné spraviť raz za čas aspoň revíziu a trošku to preukladať.

3. Rituál

Najviac z celého procesu zapisovania získate, keď si z neho spravíte rituál. Netvrdím, že si musíte písať denno-denne, no určitá pravidelnosť vám zaručí lepšie výsledky a vytvorenie rutiny zasa zabezpečí pocit stability a oporného bodu. Budete jednoducho vedieť, že keď všetko zlyhá a nič nepôjde podľa plánov, na tento moment vo svojom živote sa budete môcť spoľahnúť o to viac, že spočíva vo vás samých a vy ste tými, ktorý ho vytvárajú.
Spojte ho pokojne s rituálom meditácie, ktorá príde pred alebo po journalingu či s rituálom rannej kávy alebo večerného čaju. Nadväznosť a plynulosť jednotlivých rituálov naozaj veľmi pomáha s vytváraním nových.

4. Témy

Tak a keď už máte do čoho písať a viete aj kde a kedy, prichádza posledná dôležitá otázka – čo vlastne? Odpoveď je jednoduchá: čokoľvek!
• môžete si písať zhrnutie svojho dňa, najdôležitejších či najkrajších okamihov
• môžete si spísať zoznam vecí, ktoré vám spravili radosť dnes alebo vás tešia každý deň.
• stanovte si časový limit a stihnite v ňom napísať čo najviac vecí, ktoré vám bežia hlavou
• alebo zaznamenávajte svoje sny

Ja mám celkom rada po ruke zoznam niekoľkých otázok, na ktoré si do denníka odpovedám. Vždy tak nejak intuitívne, keď mám pocit, že si niečo potrebujem rozobrať a vyjasniť. Veľmi rada sa o niektoré z nich s vami podelím a som si istá, že čoskoro budete vedieť tento zoznam doplniť na základe vlastných skúseností.

Otázky na každodenný journaling:
• Čo robím každý deň a nechcem to robiť? Ako to môžem zmeniť? Čo by som chcel/a robiť namiesto toho?
• Ktoré z mojich zvykov mi bránia v dosiahnutí toho, čo chcem v živote dosiahnuť? Akými zvykmi by som ich mohol/la nahradiť?
• Je v mojom živote niekto, kto mi spôsobuje nepríjemné pocity?
• S kým sa v mojom živote cítim dobre, podporuje ma a môžem mu dôverovať?
• Na akej oblasti v mojom živote by som chcela zapracovať? Ako?
• Cítim sa vystresovaný/á? Prečo? Čo s tým môžem spraviť?
• Čo môžem spraviť každý deň, aby som znížila množstvo stresu, ktorý prežívam?
• Je v mojom živote prítomná nejaká konkrétna vec, ktorá mi spôsobuje stres, smútok či úzkosť? Dokážem ju eliminovať alebo odstrániť?
• Je v mojom živote prítomné niečo, čo ma robí obzvlášť šťastným/nou? Ako toho viem prijímať viac?

Určite sa nebojte skúsiť rôzne témy a pýtať sa sami seba najrôznejšie otázky. Aj také, na ktoré je bolestivé odpovedať. Dostaňte to zo seba von, pretože to je jediná zaručená cesta k ich spracovaniu, ak po tom naozaj túžite. Potláčaním a skrývaním sa totiž naozaj ešte nič dlhodobo nevyriešilo. Nemôžem vám zaručiť, že sa zbavíte všetkého zlého, no vyhliadkovo sa môžete dopracovať k tomu, že to už pre vás nebude také náročné a tieto pocity a myšlienky viac nebudú vašim boľavým miestom. Prijmete ich ako svoju súčasť a možno za nich začnete byť dokonca aj vďační.
Pamätajte, že vždy je najťažšie začať. Pokojne svoj prvý zápis venujte tomu, že sa svojmu novému denníku (alebo sami sebe) predstavíte a v skratke rozpoviete svoj príbeh a načrtnete aktuálnu situáciu či emocionálne rozpoloženie. Odtiaľ už bude veľmi jednoduché pokračovať.

PS: Ak by vám predsa len nevyhovoval úplne prázdny zápisník, dnes – 10.10.2021 o 10:10 – sa spúšťa predpredaj krásneho diára z dielne Dream & Live (link na e-shop), v ktorom sa nachádzajú rôzne „cvičenia“, ktoré vám pomôžu so journalingom začať ♥.


Zdieľať:

2 Comments

 1. 10. októbra 2021 / 12:04

  Ešte minulý rok som si zvykla viesť denník a každý alebo aspoň každý druhý deň som dosť písala. A bolo to pekné cvičenie — uchovávala som si spomienky, ktoré som si chcela navždy zapamätať, zamyslela som sa nad tým, čo cítim a celkovo sa mi dali v hlave dokopy veci. Ale potom som s tým akosi prestala, čo ma mrzí, lebo teraz sa k tomu už neviem dokopať. Keď som to mala ako súčasť svojej dennej rutiny, tak mi to nerobilo problém, ale hneď ako som si od toho odvykla, tak nie a nie sa do toho zas dostať. Ale asi nie je iná cesta ako ísť na to pomaly a skúsiť to ?

  SIMPLYBERENICAINSTAGRAMNOVÝ ČLÁNOK: Moja pomalá jeseň — plány, ciele a bucket list

  • candygrant
   Autor
   25. októbra 2021 / 10:33

   Mám pocit, že žiaľ táto aktivita je niečo, čo keď na dlhší čas prerušíš, už je akosi náročnejšie sa k tomu opäť vrátiť. Držím ti palce, aby sa ti to podarilo, ak tomu chceš dať šancu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *